Futbol to nie tylko blichtr i sława, ale również (a może przede wszystkim) gigantyczne pieniądze. Najlepsi zawodnicy każdego roku zgarniają fortunę, a na ich gażę wpływ ma znacznie więcej elementów składowych, niż tylko sam kontrakt w klubie. Od czego uzależnione są zarobki piłkarzy? Jacy są najbogatsi gracze świata oraz w której lidze można zarobić najwięcej pieniędzy? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Zarobki piłkarzy 💸
Dawno temu w zapomnienie odeszły romantyczne czasy, gdy piłkarze grali z pasji i miłości do futbolu. Piłka nożna to dzisiaj przede wszystkim gigantyczny biznes, topowi piłkarze świata są multimilionerami, a ich majątki liczone są w setkach milionów euro. Zarobki najlepszych piłkarzy świata są gigantyczne, nie wierzycie? Przekonacie się za moment, natomiast zanim zdradzimy Wam listę najbogatszych piłkarzy świata, to sprawdźmy najpierw w jaki sposób zarabiają gracze. Bylibyście bowiem w sporym błędzie sądząc, że comiesięczny czek od klubowej księgowej to jedyne źródło utrzymania zawodników.
Oczywiście, pensja klubowa to spory zastrzyk finansowy, natomiast z pewnością nie jest to jedyna składowa zarobków piłkarzy. Składają się na nią również premie za podpisy na kontrakcie, nagrody za konkretne osiągnięcia (zdobyte bramki i tytuły), indywidualne umowy sponsorskie oraz prywatna działalność biznesowa. Przykładowo – bardzo aktywny na tym polu jest Robert Lewandowski, a do kapitana reprezentacji Polski należą m.in. agencje:
- RL Media
- Stor9
- restauracja Nine’s
- start-up Samurai Labs
- start-up Less
- producent gier Goat Gamez
Finansowe fair play 👨⚖️
Jeśli interesujecie się futbolem nie od wczoraj, to z pewnością nieobce jest Wam finansowe fair play. O co dokładnie chodzi? To specjalna regulacja wprowadzona przez UEFA, która ma na celu kontrolować wydatki klubów, a zasada jest taka, że klub nie może wydawać na pensje piłkarzy więcej, niż sam zarabia. Jak to wygląda w praktyce? Jak to zwykle w życiu bywa są równi i równiejsi.
Kłopoty ze spełnieniem wymogów finansowego fair play mają przede wszystkim kluby, które wydają najwięcej pieniędzy na transfery nowych graczy. Regularnie na dywaniku w UEFA tłumaczą się włodarze PSG oraz Manchesteru City, a w ostatnich latach głośno było o Barcelonie. Latem 2022 roku klub, którego długi sięgają 1,5 miliarda euro wydał fortunę na transfery, natomiast śmieszność budzi kwota kary, jaka została nałożona na Dumę Katalonii, która musiała zapłacić… 300 tysięcy euro.
W której lidze piłkarskiej płaci się najwięcej? 💰
W świadomości przeciętnego kibica utarło się przekonanie, że najwięcej płaci się w angielskiej Premier League, hiszpańskiej La Liga oraz włoskiej Serie A. Być może do niedawna tak właśnie było, natomiast obecnie oczy najlepszych graczy na świecie skierowane są w kierunku innych rozgrywek, a mianowicie ekstraklasy w Arabii Saudyjskiej, czyli Saudi Pro League.
🚨 In your opinion, is Saudi Arabia’s money a good or bad thing for football? 🤔🇸🇦 pic.twitter.com/yKb1Y4yATV
— Transfer News Live (@DeadlineDayLive) July 24, 2023
Szejkowie nie biorą jeńców i przepłacają swoje gwiazdy w sposób nieprawdopodobny, a fakt, że w rankingu Top 10 najlepiej zarabiających piłkarzy świata znajduje się aż… ośmiu graczy z Saudi Professional League jest na to najlepszym dowodem.
Ranking Top 10 najbogatszych piłkarzy świata w 2024 roku 📊
Przechodzimy do sedna – którzy piłkarze mogą pochwalić się najwyższymi zarobkami w 2024 roku? O jakich kwotach mowa i które miejsce w takim rankingu zajmuje nasz najlepszy zawodnik, czyli Robert Lewandowski? Ranking Top 10 najbogatszych piłkarzy świata prezentujemy poniżej:
- Cristiano Ronaldo (Al-Nassr) – 200 milionów euro
- Karim Benzema (Al Ittihad) – 200 milionów euro
- Neymar (Al Hilal) – 160 milionów euro
- N’Golo Kante (Al Ittihad) – 100 milionów euro
- Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) – 70 milionów euro
- Leo Messi (Inter Miami) – 45 milionów euro
- Sadio Mane (Al Nassr) – 40 milionów euro
- Jordan Henderson (Al Ettifaq) – 40 milionów euro
- Riyad Mahrez (Al Ahli) – 35 milionów euro
- Kalidou Koulibaly (Al Hilal) – 30 milionów euro
Królami polowania okazali się byli gwiazdorzy Realu Madryt, czyli Cristiano Ronaldo oraz Karim Benzema. Obaj przenieśli się do Arabii Saudyjskiej i zagwarantowali sobie przelewy na poziomie 200 milionów euro za sezon.
Neymar reported earnings and bonuses in Saudi Arabia 🇸🇦🤯💥#football #futbol #futebol #saudiarabia #saudi #saudiproleague #alhilal #neymar #neymarjr #transfer #transfernews #cr7 pic.twitter.com/KYCPTD1TEh
— Manoi (@manoifootball) August 21, 2023
Po piętach depcze im Neymar Jr, który poza pensją na poziomie 100 milionów euro za sezon zapewnił sobie w Al Hilal szereg benefitów (m.in. prywatny samolot do użytku bez ograniczeń, posiadłość o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych wraz z prywatnym parkiem, personel obsługi dostępny 24 godziny na dobę, trzech osobistych kucharzy na stałe w służbie, prywatni szoferzy, a według niepotwierdzonych plotek nawet małe zoo z egzotycznymi zwierzętami). Neymar ma również otrzymywać 500,000 euro za każdy post w social mediach, w którym będzie wychwalał Arabię Saudyjską.
Piłkarzem zarabiającym najwięcej w Europie jest Kylian Mbappe, który co roku inkasuje w PSG ok. 70 milionów euro, natomiast kolejna pozycja w naszym rankingu to jego były kolega klubowy, czyli Leo Messi, który latem zamienił Paryż na Miami. Argentyńczyk może liczyć na “zaledwie” 45 milionów euro, co wygląda dość mizernie przy zarobkach CR7, Benzemy i Neymara, natomiast jak na MLS są to gigantyczne kwoty.
🚨 The exact offer from Al-Hilal to Leo Messi earlier in the summer was $1 billion a year.
He REJECTED that and preferred to go to Miami because of his family.
In Miami, he’s earning a net salary of around $40M-$50M, not including sponsorship deals.
(Source: @gastonedul) pic.twitter.com/sJbyGraK91
— Transfer News Live (@DeadlineDayLive) July 25, 2023
W jaki sposób właściciel Interu Miami David Beckham zdołał odnaleźć fundusze niezbędne do pokrycia kontraktu Messiego? Bylibyście w sporym błędzie sądząc, że były as Manchesteru United dokłada do całego interesu. Wszystko to za sprawą olbrzymiej popularności, jaką wśród kibiców w Ameryce cieszą się koszulki Messiego.
Koszt jednego trykotu to blisko 160 dolarów, natomiast zainteresowanie jest tak olbrzymie, że firmy nie nadążają z produkcją, a kibice, którzy zamówią taką koszulkę będę musieli czekać ponad miesiąc na odbiór gadżetu! Oszacowano, że do końca 2023 roku klub sprzedał grubo ponad 500 tysięcy takich koszulek i zarobił na całym przedsięwzięciu ponad 100 milionów dolarów.
Robert Lewandowski i inni Polscy piłkarze : zarobki 🤑
Jeśli uważnie prześledziliście powyższy ranking, to z pewnością zauważyliście, że próżno szukać w nim Roberta Lewandowskiego oraz innych reprezentantów Polski. Na jakie pensje w swoich zagranicznych klubach mogą zatem liczyć najlepsi polscy piłkarze?
Liderem takiego rankingu jest oczywiście RL9, który za każdy sezon w barwach FC Barcelony inkasuje ok. 21 milionów euro. Co ciekawe, jest to dopiero piąta najwyższa pensja w La Liga, a klubowy kolega Lewego, Frenkie de Jong może liczyć na prawie dwa razy więcej.
Ile zarobi Lewandowski w Barcelonie? 🧐
✔️ Kwota transferu: 50mln euro
✔️ 3 sezony zarobki: 30 mln euro brutto
✔️ Ew. 4. sezon zarobki: ok. 50% poprzednich sezonów
✔️ Nieco niższa niż pierwotnie zakładano kwota za podpis dla RLLive ➡️ https://t.co/nInr7YlDcj pic.twitter.com/vmjSbQuWru
— Kanał Sportowy (@Sportowy_Kanal) July 16, 2022
Ponad 12 milionów euro za rok gry zarabia w Juventusie Wojciech Szczęsny. Blisko 6,5 miliona euro za sezon inkasuje od Napoli Piotr Zieliński, a Arkadiusz Milik może liczyć na pensję od Juventusu na poziomie nieco ponad 4 milionów euro. Solidnie płaci się także w Anglii, a Łukasz Fabiański, Jan Bednarek oraz Jakub Kiwior każdego roku mogą liczyć na gażę w wysokości ok. 3,5 miliona euro.
Zarobki piłkarzy w Ekstraklasie 💵
Jak na tle najlepszych zawodników z topowych lig na świecie wypadają piłkarze występujący na co dzień na krajowym podwórku? Na jakie zarobki mogą liczyć piłkarze PKO BP Ekstraklasy? Odpowiadamy!
Rekordowy w skali naszego kraju kontrakt ma kapitan Lecha Poznań Mikael Ishak, który każdego roku inkasuje okrągły milion euro, co daje ok. 391 tysięcy PLN w skali miesiąca. 300 tysięcy miesięcznie zarabia Artur Jędrzejczyk w Legii Warszawa, a 195 tysięcy inkasuje Ivi Lopez w Rakowie Częstochowa. Listę Top 5 najlepiej zarabiających piłkarzy polskiej ligi zamykają Bartosz Kapustka (174,000 PLN) oraz Josue (165,000 PLN) z Legii Warszawa.
Jeśli dokładnie śledzicie zmagania w polskiej PKO BP Ekstraklasie, to doskonale wiecie, że wysokość pensji nie zawsze idzie w parze z jakością świadczonych usług. Umówmy się – spora liczba polskich piłkarzy kopie się po czołach, a mimo to prezesi chętnie podpisują z nimi kontrakty opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali miesiąca. Skąd polskie kluby czerpią środki na tak astronomiczne pensje?
Budżet klubów to składowa chociażby premii za prawa telewizyjne oraz sukcesy osiągane w europejskich pucharach. Przykładowo – Raków Częstochowa za dotarcie do 4. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów i awans do fazy grupowej Ligi Europy zainkasował już blisko… 40 milionów złotych, a gigantyczne pieniądze są do podniesienia w dalszych rundach.
Ważnym elementem klubowych budżetów są także rozmaite umowy sponsorskie. Polskie zespoły coraz chętniej nawiązują współpracę z najlepszymi legalnymi bukmacherami, a w 2023 roku logo Fortuny widnieje na koszulkach Legii Warszawa, Superbet jest sponsorem Lecha Poznań, z kolei trykoty Rakowa Częstochowa przyozdobione są znaczkiem firmy STS.
Zarobki topowych trenerów 👨💼
Myślicie, że tylko najlepsi piłkarze świata mogą liczyć na kolosalne apanaże? Bzdura! Również topowi trenerzy każdego roku zgarniają fortunę, a najlepiej opłacanym szkoleniowcem na świecie jest w 2023 roku Roberto Mancini, który rozbił bank podpisując kontrakt z reprezentacją Arabii Saudyjskiej, gdzie co roku inkasował będzie 30 milionów euro.
🇸🇦 Roberto Mancini takes charge of Saudi Arabia’s men’s football team 🙌 Just 2 weeks after leaving Italy 🇮🇹. New beginnings in the desert for the maestro! 🌴⚽#Mancini #SaudiFootball #NewCoach pic.twitter.com/qL5TLFK0fg
— Flo Sports (@FloSportsPk) September 13, 2023
- Roberto Mancini – Arabia Saudyjska – 30 milionów euro.
- Pep Guardiola – Manchester City – 23 miliony euro.
- Steven Gerrard – Al-Ettifaq Club – 17,7 miliona euro.
- Diego Simeone – Atletico Madryt – 15 milionów euro.
- Thomas Tuchel – Bayern Monachium – 12 milionów euro.
- Mauricio Pochettino – Chelsea FC – 11 milionów euro.
- Jurgen Klopp – Liverpool FC – 10,5 miliona euro.
- Erik ten Hag – Manchester United – 10,5 miliona euro.
- Jorge Jesus – Al Hilal – 10 milionów euro.
- Max Allegri – Juventus – 9 milionów euro.
Mamy nadzieję, iż podobał się Wam powyższy artykuł. W razie pytań, opinii czy sugestii – piszcie do nas śmiało w sekcji KONTAKT.